15 kwietnia 2025 r. na Politechnice Gdańskiej odbędą się Targi Pracy i Dzień Otwarty Wydziału Chemicznego. Zapraszamy na spotkania z firmami, instytucjami, prelekcje, debaty, spotkania z naukowcami i możliwość wykonania profesjonalnego zdjęcia do CV – wszystko po to, by ułatwić młodym ludziom start w karierę.

 

Polski przemysł chemiczny odgrywa kluczową rolę w gospodarce kraju. Odpowiada za około 16,7% produkcji przemysłowej, generując produkty o wartości 442,4 mld zł, co potwierdzają dane zawarte w raporcie opublikowanym przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Sektor ten zatrudnia ponad 341 tys. osób, co czyni go jednym z największych pracodawców w przemyśle.

 

Silny sektor – duże wyzwania

Według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) z 2023 roku, w Polsce zarejestrowanych jest ponad 22 tysiące podmiotów działających w branży chemicznej. Największy udział stanowią firmy zajmujące się produkcją wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, a następnie przedsiębiorstwa produkujące chemikalia i wyroby chemiczne.

– Sektor chemiczny zmaga się jednak z wyzwaniami, takimi jak rosnące koszty energii i surowców, import tanich nawozów czy obciążenia regulacyjne. W tym dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej dokłada wszelkich starań, aby jego studenci i absolwenci byli jak najlepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Z myślą o ich przyszłości organizowane są m.in. Targi Pracy oraz Dzień Otwarty wydziału – wydarzenia, które pozwalają na bezpośredni kontakt z przedstawicielami firm, zapoznanie się z aktualnymi ofertami pracy i staży, a także lepsze zrozumienie realiów współczesnego przemysłu chemicznego – mówi Prodziekan ds. rozwoju, prof. dr hab. inż. Juliusz Orlikowski.

 

Łączymy naukę z biznesem

Dlatego Wydział Chemiczny oraz Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej połączyły siły i podjęły się organizacji wydarzenia łączącego Targi Pracy oraz Dzień Otwarty Wydziału Chemicznego. Będą toczyć się równolegle, oferując uczestnikom różnorodne możliwości rozwoju i poznania zarówno świata nauki, jak i biznesu.

Targi Pracy (10:00 – 14:00) odbędą się na dziedzińcu Fahrenheita. Studenci, absolwenci  oraz uczniowie szkół średnich spotkają się bezpośrednio z przedstawicielami renomowanych firm z branży chemicznej oraz Urzędem Miejskim w Gdańsku, który również zaprezentuje swoją ofertę.

Wśród wystawców znajdą się największe firmy z przemysłu oraz wiele innych znanych marek. Pełną listę można zobaczyć na naszych stronach i w social mediach. Uczestnicy będą mogli porozmawiać o ofertach pracy, praktyk i staży, poznać specyfikę działania poszczególnych firm i dowiedzieć się, jakie kompetencje są dziś najbardziej cenione na rynku pracy – mówi organizatorka Monika Downar, kierowniczka Biura Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej
Dzień Otwarty Wydziału Chemicznego

Dzień Otwarty Wydziału Chemicznego rozpocznie się o 9:30 prelekcją dr hab. Joanny Mytnik pt. Grywalizacja – motywacja i zaangażowanie na nowym poziomie, która powinna szczególnie zainteresować nauczycieli każdego szczebla edukacji. Wydarzenie będzie trwało równolegle, na dziedzińcu Heweliusza. To idealna przestrzeń do zapoznania się z ofertą edukacyjną wydziału, porozmawiania z pracownikami naukowymi i studentami oraz odkrycia, jak wygląda codzienne życie akademickie – dodaje dr hab. inż. Jacek Gębicki, prof. PG, Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej

W wydarzeniu wezmą również udział partnerzy zaangażowani w aktywne wspieranie rozwoju ścieżek zawodowych i kariery, m.in. Gdański Urząd Pracy, Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości, Gdańskie Nieruchomości oraz Departament Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego. Całość dopełni część konferencyjna – seria inspirujących prelekcji, debat i wywiadów poświęconych rozwojowi osobistemu, edukacji oraz roli kobiet w nauce i biznesie.
Harmonogram konferencji

9:30 – Otwarcie wydarzenia Dzień Otwarty Wydziału Chemicznego.
Prelekcja otwierająca: Grywalizacja – motywacja i zaangażowanie na nowym poziomie
dr hab. Joanna Mytnik

10:30 – Debata: Biznes nie jedno ma imię: rozwój młodych
mgr Hanna Kąkol, mgr inż. Weronika Wawrzyńska, mgr Anna Bartosiewicz

11:15 – Wywiad: Od Studenta do profesora – 40 lat inwestowania w edukację
prof. dr hab. inż. Piotr Konieczka

11:45 – Prelekcja: Neuronaukowe podstawy skutecznego uczenia się – jak uczyć się efektywniej
dr inż. Bartłomiej Cieślik

12:15 – Debata: Kobiety w biznesie
mgr Aleksandra Sowa-Trzebińska, dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, mgr Anna Kneba, dr inż. Natalia Czaplicka

13:00 – Prelekcja: Od kreacji do komercjalizacji – Naukowcy w świecie syntezy i sprzedaży związków chemicznych
mgr Adam Taszner

13:30 – Debata: Kobiety w nauce
dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, prof. dr hab. inż. Agata Kot-Wasik, dr hab. inż. Justyna Płotka-Wasylka, mgr inż. Olga Zawadzka

 

Zainwestuj w siebie – przyjdź i zaplanuj swoją przyszłość

Targi Pracy i Dzień Otwarty Wydziału Chemicznego to wyjątkowa okazja, by spojrzeć w przyszłość – własną ścieżkę zawodową, możliwości rozwoju i realne szanse nawiązania kontaktów z przedstawicielami wiodących firm oraz instytucji działających w mieście i województwie, wspierających karierę młodych ludzi. Udział w tego typu wydarzeniach to nie tylko szansa na poznanie rynku pracy, ale przede wszystkim inwestycja w siebie – w zdobycie wiedzy, inspiracji i odwagi do podejmowania świadomych decyzji o swojej przyszłości.